top of page

Занимљиве чињенице

1. Први покушаји вештачког осемењавања, тј убацивања семена у женске репродуктивне органе без полног акта приписује се Асирцима, 800 година пре Нове ере и то преношењем семена овна у јагнећим кожама на велике раздаљине. У XIV веку једном Арапину је пошло за руком да оплоди своју кобилу семеном пастува из супарничког племена.


2. Циљ сваке профитабилне производње фармских животиња јесте добра плодност која се огледа у што ранијем успостављању гравидитета код полно зрелих женки. Исто толико је важна и рана дијагностика гравидитета како би се негравидне животиње што раније обележиле и поново оплодиле.


3. До проналаска ултразвука дијагноза  гравидитета постављала се искључиво клиничким методама које су биле доста непоуздане и са релативно дугим временом до сигурне дијагнозе.


4. Ултразвучни талас је механички талас фреквенције преко 20000 Hz који могуће регистровати чулом слуха човека, али јесте код некх животињских врста (делфин, слепи миш, итд).


5. Дијагностичка примена ултразвука огледа се у својству ултразвучних таласа да се при промени густине средине кроз коју пролазе рефлектују. Помоћу специфичног пиезоелектричног ефекта који представља појаву да кристали кварца под дејством механичког притиска стварају електрични потенцијал механички талас се претвара у електрични импулс у сонди уз апарата.


6. Први резултати у примени ултразвука у медицини постигли су 1949. године амерички лекари Лудвиг и Штуцер у приказу жучне кесе користећи пулсни ултразвучни талас.


7. Дубина простирања ултразвучног таласа зависи од његове фреквенце, што је фреквенца већа продорност је мања и обрнуто.


8. Доплер ултразвучна дијагностика се користи у дијагностици васкуларних обољења. Ова метода је заснована на Доплер ефекту односно да рефлектовани ултразвучни таласи при сусрету са рефлекторним површинама које су у покрету мењају своју фреквенцију рефлектују се и постају чујни као обичан звук.


9. Нема валидних доказа да је ултразвук који се користи у ветеринарским и медицинским дијагностичким  процедурама штетан по пацијента.


10. Ултразвук никада не греши, грешке су људске, односно процедуралне.

bottom of page